| Model: | C9500-24Q-E | Switching Capacity: | Up To 1920 Gbps |
|---|---|---|---|
| Forwarding Rate: | Up To 1440 Mpps | DRAM: | 16 GB |
| Flash: | 16 GB | Dimensions (H X W X D): | 1.73 X 17.5 X 21.52 In |
| Condition: | Brand New Sealed | Warranty: | 1 Year |
| Lead Time: | 2-3 Days | Payment: | T/T, Western Union, Paypal |
| Shipping: | DHL, Fedex, UPS | ||
C9500-24Q-E specifications |
| Performance specifications | |
| Switching capacity | Up to 1920 Gbps |
| Forwarding rate | Up to 1440 Mpps |
| Total number of MAC addresses | Up to 64,000* |
| Total number of IPv4 routes (Address Resolution Protocol [ARP] plus learned routes) |
Up to 64,000 indirect* Up to 32,000 host* |
| Total number of IPv6 routes |
Up to 32,000 indirect* Up to 16,000 host* |
| Multicast scale | Up to 48,000* |
| QoS ACL scale | Up to 18000* |
| Security ACL scale | Up to 18000* |
| FNF entries | Up to 512,000* |
| DRAM | 16 GB |
| Flash | 16 GB |
| VLAN IDs | 4000 |
| Total Switched Virtual Interfaces (SVIs) | 4000 |
| Jumbo frame | 9198 bytes |
| Power supply specifications | |
| Power Supply Feature | Support in the Catalyst 9500 Series |
| AC power max rating | 950W |
| System power consumption | 850W max |
| Input-voltage range and frequency | AC 115 to 230 VAC, 50 to 60 Hz |
| Power supply efficiency | 94% |
| Total output BTU (Note: 1000 BTU/hr = 293W) | 2901 BTU/hr (850W) max |
| Input current | AC 10A at 115VAC, 5 A at 230VAC |
| Output ratings | 12V at 79A, 12V at 3A |
| Output holdup time | AC = 10 ms at maximum load |
| Power-supply input receptacles | AC IEC 60320 C16 |
| Power cord rating | AC 15A |
| Dimensions, physical specifications, and MTBF | |
| Description | Specifications |
| Dimensions (H x W x D) | 1.73 x 17.5 x 21.52 in |
| Rack units (RU) | 1 RU |
| Input voltage | 90 to 264 VAC |
| Operating temperature | 32°F to 104°F (0° to 40°C) |
| Storage temperature | -4° to 149°F (-20° to 65°C) |