Dell 2U R740 5218R/8G*1/600G SAS 10K*1/H330/DVD/750W*1/3.5-8
Certification
China LonRise Equipment Co. Ltd. certification
Customer Reviews
It's good supplier with good service.
—— Mark Rejardest
LonRise it's goods supplier it's value business.
—— David Vike Moj
Very pleasant cooperation, valuable supplier, will continue to keep cooperation
—— Johnny Zarate
—— Li Papageorge
Trustable supplier in China, Very happy to do business with Lonrise.
—— Rohit Verma
—— Sergio varela
I'm Online Chat Now
Large Image :  Dell 2U R740 5218R/8G*1/600G SAS 10K*1/H330/DVD/750W*1/3.5-8
Product Details:
Place of Origin: China
Brand Name: Dell
Certification: CE
Model Number: Dell 2U R740
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1 PC
Price: Negotiable
Packaging Details: new factory sealed
Delivery Time: 2-3 days
Payment Terms: T/T, Western Union, Paypal
Supply Ability: 100 PCS / Month
Description
Highlight:
Dell R740 rack server with H330
2U rack server 600G SAS
Dell R740 server 750W power
Dell PowerEdge R740 was designed to accelerate application performance leveraging accelerator cards and storage scalability. This model is the Dell PowerEdge R740 Server, including 2U Chassis, 5218R*1 Processor, 8G*1 Memory, 600G SAS 10K*1, H330, DVD, 750W*1 Power Supply, 8 × 3.5inch Hard Drive slots - Dell R740 server.
Dell PowerEdge R740 Specification
Processor Up to two Intel Xeon Scalable processors, up to 28 cores per processor
Memory
24 DDR4 DIMM slots, Supports RDIMM /LRDIMM, speeds up to 2666MT/s, 3TB max
Up to 12 NVDIMM, 192 GB Max
Supports registered ECC DDR4 DIMMs only
Storage controllers
Internal controllers: PERC H330, H730p, H740p, Software RAID (SWRAID) S140
Boot Optimized Storage Subsystem: HWRAID 2 x M.2 SSDs 120GB, 240 GB
External PERC (RAID): H840
12Gbps SAS HBAs (non-RAID): External- 12 Gbps SAS HBA (non-RAID), Internal- HBA330 (non-RAID)
Drive bays
Front drive bays: Up to 16 x 2.5” SAS/SATA (HDD/SSD) max 61TB or up to 8 x 3.5” SAS/SATA HDD max 96TB
Optional DVD-ROM, DVD+RW
Power supplies
Titanium 750W, Platinum 495W, 750W, 1100W, 1600W, and 2000W
48VDC 1100W, 380HVDC 1100W, 240HVDC 750W (China/Japan)
Hot plug power supplies with full redundancy
Up to 6 hot plugs fans with full redundancy
Dimensions
Form factor: Rack (2U)
Max depth: 715.5 mm
Embedded management
IPMI 2.0 compliant
iDRAC9 with Lifecycle Controller (Express, Enterprise)
Quick Sync 2 wireless module optional
Bezel Optional LCD Bezel or Security bezel
OpenManage™ Software
OpenManage Enterprise
OpenManage Essentials
OpenManage Mobile
OpenManage Power Center
Integrations and connections
Integrations: Microsoft System Center, VMware vCenter, BMC Software
Connections: Nagios & Nagios XI, Oracle Enterprise Manager,
Security
TPM 1.2/2.0 optional Cryptographically signed firmware Secure Boot
System Lockdown
Secure erase
I/O & Ports
Network daughter card options
4 x 1GE or 2 x 10GE + 2 x 1GE or 4 x 10GE or 2 x 25GE
Front ports: Video, 2 x USB 2.0, available USB 3.0, dedicated IDRAC Direct Micro-USB
Rear ports: Video, serial, 2 x USB 3.0, dedicated iDRAC network port
Video card: VGA
Riser options with up to 8 PCIe Gen 3 slots, maximum of 4 x 16 slots
Accelerator options
Up to three 300W or six 150W GPUs,