S1730S S48P4S A1 Is Huawei S1730S Series Switch Providing 48 10/100/1000BASE-T Ethernet Ports
Certification
China LonRise Equipment Co. Ltd. certification
Customer Reviews
It's good supplier with good service.
—— Mark Rejardest
LonRise it's goods supplier it's value business.
—— David Vike Moj
Very pleasant cooperation, valuable supplier, will continue to keep cooperation
—— Johnny Zarate
—— Li Papageorge
Trustable supplier in China, Very happy to do business with Lonrise.
—— Rohit Verma
—— Sergio varela
I'm Online Chat Now
Product Details:
Place of Origin: china
Brand Name: HUAWEI
Certification: ce
Model Number: S1730S-S48P4S-A1
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1
Description
Product Model: S1730S-S48P4S-A1 Forwarding Performance: 77.38 Mpps
Switching Capacity: 216 Gbit/s Fixed Ports: 48 X 10/100/1000Base-T (PoE+) Ports, 4 X GE SFP Ports
Power Supply: Pluggable 1000W AC Power Module MOQ: 1PC
Warranty: 1 Year Dimension (H × W × D): 43.6mm × 442mm × 220mm
Highlight:
Huawei S1730S Series Switch
S1730S S48P4S A1 Switches
1000BASE-T Ethernet Ports Network Switches
S1730S-S48P4S-A1
S1730S-S48P4S-A Specification
Forwarding Performance 77.38 mpps
Switching Capacity 216 Gbit/s
Fixed Ports 48 x 10/100/1000Base-T (PoE+) ports, 4 x GE SFP ports
Power Supply Pluggable 1000W AC power module
Dimension (H × W × D) 43.6mm × 442mm × 220mm
Chassis Height 1U
Rated Voltage Range
- 100V AC to 130V AC,200V AC to 240V AC, 50/60 Hz
- High-voltage DC input: 240V DC
Maximum Voltage Range
- 90V AC to 290V AC, 45 Hz to 65 Hz
- High-voltage DC input: 190V DC to 290V DC
Maximum Power Consumption
Without PoE: 75W
100% PoE loads: 911W (PoE: 874W)
Operating Temperature 5°C to +50°C (23°F to 122°F) at an altitude of 0-1800m (0-5906 ft.)
Storage Temperature -40°C to +70°C (-40°F to +158°F)