Cisco PWR-1400-AC Catalyst 4500 Power Supply 4500 1400W AC Power Supply Data Only
Certification
China LonRise Equipment Co. Ltd. certification
Customer Reviews
It's good supplier with good service.
—— Mark Rejardest
LonRise it's goods supplier it's value business.
—— David Vike Moj
Very pleasant cooperation, valuable supplier, will continue to keep cooperation
—— Johnny Zarate
—— Li Papageorge
Trustable supplier in China, Very happy to do business with Lonrise.
—— Rohit Verma
—— Sergio varela
I'm Online Chat Now
Cisco PWR-1400-AC Catalyst 4500 Power Supply 4500 1400W AC Power Supply Data Only Cisco PWR-1400-AC Catalyst 4500 Power Supply 4500 1400W AC Power Supply Data Only Cisco PWR-1400-AC Catalyst 4500 Power Supply 4500 1400W AC Power Supply Data Only Cisco PWR-1400-AC Catalyst 4500 Power Supply 4500 1400W AC Power Supply Data Only
Large Image :  Cisco PWR-1400-AC Catalyst 4500 Power Supply 4500 1400W AC Power Supply Data Only
Product Details:
Place of Origin: USA
Brand Name: Cisco
Certification: CE
Model Number: PWR-1400-AC
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1
Price: USD400
Packaging Details: inbox
Delivery Time: 1-2days
Payment Terms: L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability: 150 per week
Description
Condition: Original New Warranty: 1 Year
Lead Time: 1-2 Days Application: Indoor
Type: Power Supply MOQ: 1 PCS
Brand: Cisco Product Status: Stock
Highlight:
1400W AC Cisco Power Supply
PWR-1400 AC Power Supply
Indoor Catalyst 4500 Power Supply
PWR-C45-1400AC Overview
PWR-C45-1400AC is a Cisco Catalyst Switch 4500 Series Switch Power Supply, delivering 1400W AC power (data only) for Cisco 4500 switches. Notice that PWR-C45-1400AC= is similar with PWR-C45-1400AC, except that PWR-C45-1400AC= is a spare one.
Cisco PWR-1400-AC Catalyst 4500 Power Supply 4500 1400W AC Power Supply Data Only 0
PWR-C45-1400AC Specification
PWR-C45-1400AC Specification
AC-input type
Autoranging input with power factor corrector
AC-input voltage
Low-line (120 VAC nominal)—85 VAC (min) to 132 VAC (max)
High-line (230 VAC nominal)—170 VAC (min) to 264 VAC (max)
AC-input current
16 A @ 120 VAC
7 A @ 240 VAC
AC-input frequency 50/60 Hz (nominal) (±3 Hz for full range)
Branch circuit requirement
Each chassis power supply should have its own dedicated, fused-branch circuit:
For North America—15 A or 20 A
For International—Circuits sized to local and national codes
All Catalyst 4500 E-series AC-input power supplies require single-phase source AC.
All AC power supply inputs are fully isolated.
– For high-line operation, the power supply operates with the hot conductor wired to a source AC phase and the neutral conductor wired either to ground or to another source AC phase as long as the net input voltage is in the range of 170 to 264 VAC.
Power supply output
2473 W maximum
1360 W + 40 W redundant mode (data)
Power supply output (AC supply)
113.4 A @ +12 V
12.2 A @ +3.3 V (data)
Output holdup time 20 ms minimum
Max heat dissipation 1048 BTUs/hr
Maximum kVA rating 1.76 kVA
Minimum software requirement Cisco IOS Release 12.2(18)EW
Power over Ethernet Not supported
LEDs and Meanings
INPUT OK
Green—Source AC voltage is OK. (Input voltage is 85 VAC or greater.)
Off—Source AC voltage falls below 70 VAC, is not present, or the power supply is turned off.