Huawei Gigabit Network Switches S6720S-26Q-EI-24S-DC 24x10G SFP+ 2x40G QSFP+ DC Power Supply
Certification
China LonRise Equipment Co. Ltd. certification
Customer Reviews
It's good supplier with good service.
—— Mark Rejardest
LonRise it's goods supplier it's value business.
—— David Vike Moj
Very pleasant cooperation, valuable supplier, will continue to keep cooperation
—— Johnny Zarate
—— Li Papageorge
Trustable supplier in China, Very happy to do business with Lonrise.
—— Rohit Verma
—— Sergio varela
I'm Online Chat Now
Product Details:
Place of Origin: China
Brand Name: HUAWEI
Certification: CE
Model Number: S6720S-26Q-EI-24S-DC
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1 UNIT
Price: Negotiatable
Packaging Details: NEW IN BOX
Delivery Time: 1-2 DAYS
Payment Terms: T/T, Western Union, Paypal
Supply Ability: 100 PCS/MONTH
Description
Brand: HUAWEI PN: S6720S-26Q-EI-24S-DC
Ports: 24 X 10 Gig SFP+,2 X 40 Gig QSFP+ Interface Slot: None
Power Supply: 170W DC Power Supply Stack: Supported
Highlight:
huawei ethernet switches
huawei industrial switches
Huawei Gigabit Switch S6720S-26Q-EI-24S-DC 24x10G SFP+,2x40G QSFP+ DC Power Supply
S6720S-26Q-EI-24S-DC Overview
S6720S-26Q-EI-24S-DC Specification
S6720S-26Q-EI-24S-DC Specifications
Fixed Ports 24 x 10 GE SFP+, 2 x 40 GE QSFP+ ports
Extended Slot Not supported
MAC Address Table 288K MAC address entries
MAC address learning and aging
Static, dynamic, and black hole MAC address entries
Packet filtering based on source MAC addresses
VLAN 4K VLANs
Guest VLAN and voice VLAN
VLAN assignment based on MAC addresses, protocols, IP subnets, policies, and ports
1:1 and N:1 VLAN Mapping
QinQ and selective QinQ
IPv4 Routing Static routing, RIPv1, RIPv2, ECMP, and URPF
OSPF, IS-IS, and BGP
VRRP
Policy-based routing
Routing policy
IPv6 Routing Static route
RIPng
OSPFv3
BGP4+
ISISv6
IPv6 Features Neighbor Discovery (ND)
PMTU
IPv6 ping, IPv6 tracert, and IPv6 Telnet
6to4 tunnel, ISATAP tunnel, and manually configured tunnel
ACLs based on the source IPv6 address, destination IPv6 address, Layer 4 ports, or protocol type
MLD v1/v2 snooping
Multicast Static Layer 2 multicast MAC address
MAC-based multicast forwarding
IGMP snooping and IGMP fast leave
Multicast VLAN
MLD snooping
IGMP proxy
Controllable multicast
Port-based multicast traffic statistics
IGMP v1/v2/v3
PIM-SM, PIM-DM, and PIM-SSM
MSDP
MVPN
QoS/ACL Rate limiting on packets sent and received by an interface
Packet redirection
Port-based traffic policing and two-rate three-color CAR
Eight queues on each port
WRR, DRR, SP, WRR + SP, and DRR + SP queue scheduling algorithms
Re-marking of the 802.1p priority and DSCP priority
Rate limiting in each queue and traffic shaping on ports
MPLS MPLS, MPLS VLL, L3VPN
VPLS Martini VPLS
Reliability STP (IEEE 802.1d), RSTP (IEEE 802.1w), and MSTP (IEEE 802.1s)
BPDU protection, root protection, and loop protection
RRPP ring topology and RRPP multi-instance
SEP
ERPS (G.8032v2)
BFD for OSPF, BFD for IS-IS, BFD for VRRP, and BFD for PIM
E-Trunk
Security User privilege management and password protection
DoS attack defense, ARP attack defense, and ICMP attack defense
Binding of the IP address, MAC address, interface, and VLAN
Port isolation, port security, and sticky MAC
Blackhole MAC address entries
Limit on the number of learned MAC addresses
802.1x authentication and limit on the number of users on an interface
AAA authentication, RADIUS authentication and TACACS authentication
SSH v2.0
Hypertext Transfer Protocol Secure (HTTPS)
CPU defense
Blacklist and whitelist
Support as a client node to be managed by SVF parent
Management and Maintenance iStack (using service ports as stack ports)
MAC Forced Forwarding (MFF)
Virtual cable test
Ethernet OAM (IEEE 802.3ah and 802.1ag)
Remote configuration and maintenance using Telnet
SNMP v1/v2c/v3
RMON
Web NMS
System logs and alarms of different levels
GVRP
MUX VLAN
Relative humidity: 5% to 95% (non-condensing)
Input Voltage DC:
Rated voltage range: –48V to –60V
Maximum voltage range: –36V to –72V
Dimensions (W x D x H) 442 mm x 220 mm x 44.4 mm
Typical Power Consumption DC:
without subcard: 101W